Kudumisjuhised õhulisele kardiganile, S mõõt

Sellise eseme kudumine pole ülemäära keeruline, kuid juhis sobib pigem neile, kes mõned pitsmustrid on varasemalt kudunud, kes päris esimest korda vardaid käes ei hoia. (Juhis pole detailne, vaid üldine).
Niisuguse "uduse" pinnaga, veidi karvase ja kaalult väga kerge kudumi jaoks on vaja kerget ja peenikest lõnga, õhulise mulje saab lõngaga "Kid Mohair", mida siin on kasutatud. B.B.B "Kid Mohair" on 25g keras, 250m. Koostiselt 70% tallemohäär ja 30% polüamiid, sobivad ka mohääri-siidi segud jm. sama peened ja kerged lõngad.
Kudumiseks on kasutatud peenikesi ringvardaid 2,5mm, carbon ringvardad on need, mida julgelt soovitame, aga kindlasti mahub kudum ära ka tavalistele 35cm pikkusega varrastele. 
Lõnga kulus S mõõdus kardiganile täpselt 6tk, kui on soov kududa laiemat, pikemat, avaramate käistega siis varu rohkem.
Kuna on kasutatud pitsmustrit ja soov oli, et muster jookseks samasugusena nii taga-, kui esitükil ja käistel, siis on kõik tükid alt üles eraldi kootud. 
Muster vali endale meelepärane!

Tagumine osa. Selleks on loodud 120silmust. 5+5 silmust läheb parempidi silmusteks, ehk ripskoeks servadesse (nii edasi kui tagasi real parempidine kude), valitud on 10 silmuse laiune muster ja seda on 11 kordust. 

Parempidi kude (edasi ja tagasi ridadel) kududa 8 rida, ehk ripskude. Edasi muster (jätkuvalt on 5 silmust kummaski servas parempidi). Näidisel on tehtud 7 mustrikordust, ehk kokku 114 ripsi rida. Koo lihtsalt nii pikk tükk, kui pikka kudumit on soov saada.

Esimesed tükid, esihõlmad - need soovitan varrastel kaks hõlma koos kududa, on mugavam… Võta kudumiseks kasutusse 2 lõngakera korraga, vardale luua ühe esitüki jaoks ühe lõngaga 60 silma ja teise esitüki jaoks teise lõngaga samuti 60 silma. 8 rida parempidi kududa (ripskude). Esitükkidel koo samamoodi servadesse 5 silmuse laiune ripskoe osa.  Näidisel on ära kootud 5,5 mustrikordust, kuid otsusta ise, millise kõrguse pealt on paras esitühhe kergelt kahandama hakata.

Kahanduseks võta esitükkidel mõlemal siseservas peale 5 silmuselist ripskudet 2 silmust kokku! (Siseservad on siis esitükkide lahti käivad hõlmad, kaela ava poolne osa). Sama tee järgmisel mustrireal, võta veel peale 5 silmuselist ripskudet 2 silmust kokku. Selliseid kokkuvõtmisi esihõlmadel tee 12 korda kokku. (48 silma jääb peale kokkuvõtmisi ühele esihõlmale). Sellega kujuneb ilus kaelaava, et esihõlmad lähebad ülevalt poolt kitsamaks. Koo esitükid sama pikaks kui tagaosa. 

Käised - soovitan taas mõlemad käised koos kududa, on mugavam, lõnga võta jälle kaks kera kasutusse. Varrastele loo ühe käise jaoks ühe lõngaga 82 silmust ja teise käise jaoks teise lõngaga samuti 82 silmust. (1 silmus servadesse (sellest saab kokku õmblemise varu) ja 8 mustrikordust (mul on 10-silma lai muster)

Koo parempidi 8 rida (ripskude). 

Kui kood pikad käised, nagu näidisel, siis vastavalt eelistusele kas poole käise pikkuse pealt, või küünarnukist (minu näidisel 105 real) kasvata käise servadesse 1 silmus juurde! Kummagi käise mõlemale äärele kasvata 1 silmus lisaks, käis läheb 2 silmuse võrra laiemaks). Kolme rea pärast kasvata veel kord 1 silmus juurde ja mida laiemaks käist soovid teha, seda rohkem kordi lisa kasvatust üle kolme rea. See annab kasutusmugavust kandmisel. Käised koo nii pikad, nagu sulle meeldib. 

Detailide kokku õmblemine (või heegelda detailid omavahel kokku). 

Esimesena ühenda õlad ja tee ära õlaõmblused, seejärel säti paika käised ja ühenda need külge. Kõige viimasena õmble kokku kõljed. Alusta käise otsast ja liigu küljeõmblusele. Näidisel on alumisest servast jäetud lahtised osad, lõhikud. Kokku õmblemata on ca 10cm. Tee nii nagu meeldib, õmble lõpuni kokku või jäta pikem lõhik.

Vöö jaoks võta lõng 2 kordselt! Koo 9 silmuse laiune ripskoes pael. Vöö asemel võib ka prossi haake vms. kinnituseks kasutada,  või üldse mitte kinnitusi panna.

Valmis töö pese õrnalt sooja veega ja laota tasapinnale näiteks froteerätile kuivama, vajadusel vormi-venita kergelt niisket eset, et muster ja kude üldse ilus ja ühtlane jääks. 

Mudel kootud ja juhised kirja pandud FQDesign Käsitööpoe poolt, kui jagad pilti või juhiseid, märgi autorina FQDesign Käsitööpood juurde! Tänan.  

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Kas õmblusmasina ost on keskkonnasõbralik tegu?

Järgmine

Mille poolest erinevad mySewnet programmid

Jaga seda artiklit