Issand, kui kallis kleit! See on ju kõigest pisike laste kleit, käsitsi tehtud ka veel...
(Postitus pärineb aastast 2018)
Just niisugust imestust kuuleb mõnikord, kui näiteks beebikleidi imetleja hinnasildini jõuab...
Eks mõisted kallis ja odav ongi täiesti subjektiivsed. See, mida üks peab kalliks on teise jaoks „ilma eest saadud“ - mingisugust normaalset keskteed ilmselt polegi. Seetõttu tuleb käsitöö tegijal lähtuda ikka enda reaalsetest kulutustest ja arvestustest.
Kirjutaks ühe väikelapse kleidi näitel siis veidi lahti, miks see siis on „issand kui kallis kleit“. Näiteks oletame, et tootel on poes hinnalipikul 39,90 eur. (Mõned inimesed kusjuures tõemeeli arvavad, et see ongi kõik nüüd poe raha ja nende kasum, aga loomulikult pole see nii)
Alustame sellest, et tänapäeval on enamik makseid kaardimaksed – kõigepealt siis läheb hinnast teatud protsent kohe pangale, lepingud on loomulikult erinevad kuid väiksemate müügimahtude juures, nagu käsitööpoed tavaliselt on, läheb ca 1,5% pangale. See teeb siis jahinnast 39,90 – 0,60 pangale = 39,30
Teiseks soovib riik loomulikult müügi ehk käibe pealt käibemaksu saada, meil on see hetkel 20%, mis on suhteliselt kõrge, seega 39,90 st jääb järele käibemaksuta 33,25 eurot. Toote jaehinnast on nüüd reaalselt järel veel 32,65 eurot.
Jätame praegu vahele selle sammu, et kauplus peab kauba (kleidi) sisseostu hinnale lisama ka omapoolse juurdehindluse muidugi, sest iga kaupluse pidamisega kaasnevad reaalsed kulud! (Ruumide kasutamine, kommunaalkulud (elekter, side), müüjale tasu, veebilehe kulud, turunduskulud jne. jne. jne.)
Arvestame toote valmistamiseks kokku reaalsed kulud – näite põhjal laste kleit, on otsesed kulud kohe materjalikulud. Lasteriiete puhul valime loomulikult naturaalsed materjalid, nagu näiteks 100% puuvillane lõng.
Väiksemale kleidikesele arvestame praegu ca 200g ehk neli kera, ca 3,50 eurot kera (on ka oluliselt kallimaid lõngu, mõnele kleidile kulub ka rohkem materjali), aga praeguse näite puhul tuleb lõnga peale kulutada 14,00 eurot. Voodriks kulub veel kangast, näiteks pehme tüllkangas. Kulu meie näite kleidile umbes 3,00 eurot. Kokku õmblemiseks läheb vaja õmblusniiti. Need on siis kõige lihtsamad reaalsed kulud tootele, mis on vaja kohe rahakotist välja käija.
Lisaks tuleb arvestada töövahenditega, mis pole sugugi odavad – vaja on vardaid, heegelnõelu, õmblusmasinat, õmblusnõelu – kõik see kulub pidevalt ja mingi aja möödudes on vaja ka töövahendid välja vahetada. Seega väga mõistlik oleks arvestada ka selleks pidevalt väike protsent tootele hinnalisa, ca 3-5%. Hetkel siis on toote omahind kokku 17,85eurot.
Käsitöökaup ei saa ise valmis – selleks kulub aega! Kui me ei arvesta, et mudeli/disaini välja mõtlemisele, visandile, proovilapile jne. kulub ka palju aega ja võtame ainult reaalse töö, mis eseme tegemiseks kulub, siis kogenud tegija teeb niisuguse laste kleidi ca kolme päevaga.
Isegi kui võtta arvestuse aluseks miinimum töötasu, mis on 2018.a. 2,97 eurot tunnis, tuleks töö teostamise kuluks (3x8h)24h x 2,97 = 71,28 eurot! Aga, kas keegi on nõus tegema ainulaadset käsitööd minimaalse tunnitasuga?
Tuleme nüüd tagasi selle juurde, et pood peab lisama toimimiseks kaubale omalt poolt juurdehindluse.
Toote tegijal on kleidi hinnaks kujunenud kokku 89,13 eurot. Kui kauplus lisab kõigest 10% juurdehindlust (mis tegelikult muidugi ei ole reaalne, 10% lisaga ei majanda käsitööpoed kuidagi ära, aga lihtsalt oletame praegu, et see minimaalne juurdehindlus sobib.) tuleb kauba hinnaks nüüd kokku 98,04 eurot.
Edasi peab kauplus arvestama toote hinnale juurde käibemaksu 20% (enamik käsitöö tegijaid ise on muidugi väiketegijad, kes pole käibemaksu kohuslased, seega mingisugust sisendkäibemaksu toote ostul kauplus tagasi ei saa) – koos käibemaksuga tuleb toote hinnaks letil 117,65 eurot.
Siin on nüüd see mõttekoht...
Kes hinna juures 39,90 hüüatasid: „issand kui kallis kleit“! Milline hüüatus tuleks reaalselt nüüd, minimaalse jaehinna juures, millega toodet tegelikult üldse müüa saaks ehk 117,65 euro juures?
Tulles tagasi korraks veel meie 39,90 hinnaga näite juurde, et arvestame nüüd ka poe juurdehindluse siit maha, lisaks varem tehtud kalkulatsioonile jääks kleidi tegijale kätte 29,68 eurot. Nagu eelpool nägime oli puhtalt materjalidele kulunud 17,85 eurot – ehk töö eest jääks järele tegijale kõigest 11,83 eurot.
Kas SINA teeksid kolm päeva tööd 11,83 euro eest? Arvestame veel seda, et tegemist on ainulaadse käsitööesemega, et igat käsitöö kleidikest on vaid tehtud üks eksemplar jne.
Mõtlemise koht...
Kommentaarid