Parim masin õmblusmaailmas alustajale on...

... see! Ei, tegelikult nii lihtsat vastust ei saa lubada, et see üks ja ainus mudel on parim. Mõistlik on läheneda asjale individuaalselt, kuid üks konkreetne mudelisoovitus, mida kaaluda on mul tõepoolest!

Kõigepealt, olles enam-vähem kakskümmend ja peale aastat saanud proovida, katsetada ja võrrelda omadusi väga paljudel erinevatel masinatel, siis selge on üks, pelgalt hinna järgi otsustada ei saa, et kõige odavam masin ongi algajale paras. 

Kõige odavamat masinat üldse (a-la 70-150 euro hinnatasemest käib jutt) ei tasu vaadata neil, kel on soov soetada masin pikema perspektiiviga, kes soovivad proovida ka muud peale puuvillase voodilina palistuse.

Need päris odavmasinad on põhimõtteliselt toodetud selleks, et turul konkureerida kõige hinnatndlikuma kliendi pärast. Niikaua, kui on nõudlust – niikaua ilmselt ka neid toodetakse. Mitmel paremal, tuntumal kaubamärgil isegi pole tootevalikus sellist hinnataset, et mitte oma kvaliteeti ja mainet alla viia. On ju selge, et alla saja euro ei ole võimlaik kvaliteetset asja toota. Mõningase mööndusega võib aga öelda, et leidub siiski mõni viisakam masin ka selles segmendis, ning mõnikord on sellise valik ka põhjendatud. Näiteks inimene, kes tõepoolest palistab vaid puuvillaseid linu või linaseid rätte, sedagi võibolla korra aastas, venivaid kangaid ei kasuta ja mingisuguseid mugavusi ei otsi. Ühesõnaga kõige algelisemaks õmblustööks, et saaks kiiremini kui käsitsi. (Singer M sarjast võib sellist kobedamat ehk metallsisuga masinat leida)

Miks siis ei tasu just alustajal valida a-la 100 eurost masinat, et mulle ju „käib küll“, ma olen päris algaja?

Õmbluskogemuse ja oskuste lisandumisega on selline masin aasta-kahe pärast täiesti „lahjaks jäänud“ - te lihtsalt kasvate sellisest välja, ning ikka on vaja uus osta. Niisuguse hinnatasemega masinal polegi erilist vahet, mis nime ta kannab (v.a. päris nn. laste masinad, mis on plastikust patareitoitel jt. selletaolised, millest tuleb kauge kaarega mööda minna) – erinevus vaid nimes ongi - kõigil on laias laastus peal vaid põhipisted, nelja-etapiline nööpauk, puuduvad tänapäeva kangaste jaoks igasugused vajalikud reguleeringud, on valju tööhäälega ja mugavusi ning hilisemat lisavarustust – seda ei ole. Ehk siis niisuguse masina puhul peate ise omama kõiki oskusi, kasutama nippe (a-la läbi paberi õmblema, et venivamat kangast teha jms.) masin ei nõusta ega abista.

Mida siis üldse valida?

Alustajal ei pea tõesti kõige esimeseks masinaks olema ka mudelirivi kõige kallimast otsast valitud mudel. 

Võiks valida masina, mida on väga lihtne niidistada, lihtne kodus hooldada ja lihtne, loogiline kasutada. Alustajal on tähtis, et esimesed õmblusprojektid ka õnnestuks, et tekiks tahtmine uusi projekte ette võtta ja oleks loomingu tegemise lust! 

Kui masin on vilets, pusserdab niitidega, et tee korrektset pistet – siis visatakse töö nurka ja ongi kõik. Kergelt kasutatav masin ja õnnestumised seevastu aga kutsuvad proovima järjest uusi ja  uusi õmblusprojekte.

Seega alustaja masin võiks olla ka selline, mida lisatarvikute näol järjest võimalusterohkemaks teha saab, kui oskused ja tahtmised kasvavad. 

Kui võtta nüüd hinnatasemeks veel selline täna rahakotisõbralik, ümaralt kuni nelisada eurot – mida siis valida? On päris häid valikuid. 

Näiteks üks konkreetne soovitus - hea mudel alustajale õmblejale on Pfaff Smarter 260C. Miks? 

Toon välja mõned suured plussid, mis on algajale olulised: 

  • väga lihtne niidistus (nii poolimiseks, kui nõelaniidi panemiseks on masinale peale märgitud selged nooled, kust täpselt niit panna tuleb, loomulikult on olemas ka nõelasilma niidistaja, mida on kerge kasutada, ei pea käsitsi haralist niidiotsa nõelasilmast läbi ajama. Lihtne on ka alumist niiti paika seada, ligipääs kerge - eemalda vaid üks kate, pooli asetus lihtne, reguleerida ja kruttida pole niidipinget alt vaja)

  • väga lihtne hooldus – nn. igapäevase puhastuse saad kodus lihtsa vaevaga tehtud, kuna ükski masin ei tööta kaua, kui teda ei hooldata on sellise puhastamise lihtsuskodus ülioluline

  • äärmiselt kerge ja arusaadav õmbluspiste valik ning piisavalt praktilisi ja ilupisteid alustajale ja ka keskmisele kasutajale. Piste valimiseks on vaja ainult ühte näpuliigutust (lihtsalt vajuta esipaneelil olevale piste ikoonile/nupule ja kõik ongi paigas!)

  • lihtne nööpauk – ühe-etapiline. See tähendab seda, et masin teeb vastava pressjala abil (on masinaga kaasas) nööpaugu just sinu nööbi suuruse järgi valmis.

  • kerge seadeid reguleerida – juhul kui soovid paika pandud tehaseseadistust muuta, siis piste laiust ja ka pikkust on äärmiselt kerge muuta + ja – nupp vastavalt suurendab või vähendab piste pikkust või laiust. Ka soovitused on olemas – kui valitud seade pole antud pistele just parim, annab masin märku.

  • muudetav pressjala surve – miks seda vaja on? Kui õmmelda tänapäevaseid kangaid nagu trikotaaźid, kudumid jms. on enamasti vaja pressjala survet oluliselt nõrgemaks keerata võrreldes tavakanga õmblemisega. Selle funktsiooni puudumine on ka üks suurimaid nn. odavmasinate puudusi. Selleks on antud mudelil üks keeratav nupp.

  • info nupp – milleks see? Täieliku alustajana ei pruugi sa teada, milline pressjalg millisele pistele või tehnikale parim on. Selle asemel, et juhendis näpuga järge ajada annab masin sulle kohe displeile soovituse. Näiteks kui oled valinud ääristuseks piste ja vajutad info nuppu näed kohe, et soovitav on alla panna universaalpressjala asemel teine, ääristuseks parem pressjalg (täht on pressjalale peale märgitud)

  • muudetav õmbluskiirus – kui sa teed alles esimesi katsetusi õmblemisel, siis võid valida minimaalse õmbluskiiruse. Masin õmbleb siis pidevalt väikese kiirusega, isegi kui sa kogemata pedaali põhja vajutad, nii jõuad kangast kenasti juhtida ja suunata. Kiirust saad alati lisada, kui see on maksimaalse sätte epal, siis käib reguleerimine nagu ikka jalgpedaali vajutusega, mida tugevamalt vajutad, seda kiiremini õmbled.

  • masinal on juba olemas mugavusi, mida sa hakkad väga hindama, kui oled korra proovinud. Näiteks on ülihea abimees sõlmpiste nupp. Selle asemel, et käsitsi õmblusniite sõlmida, või tagurpidi õmblusega piste kinnitada vajutad lihtsalt nuppu – masin teeb sulle ise korraliku sõlmpiste/kinnituspiste.

  • muudetav nõela asend üleval/all – milleks see? Näiteks nurkade õmblemisel, teppimisel, kantimisel, aplikatsiooni tegemisel jne. valid nõela asendi all – siis olenemata sellest, mis hetkel sa õmblemise lõpetad peatub masin ikka nii, et nõel on all, riide sees. Nurkade jms. õmblemisel super – kergitad vaid pressjalga ja keerad riiet, see jääb ilusti paigale, sest nõel on all ja ei lase kangal ära liikuda. Nii saad palju kiiremini ja mugavamalt, kui käsirattast nõela alla keerates. 

  • heledalt valgustatud tööala – väga tähtis! Vastupidav ja piisav LED valgustus

  • mugavusnupp start/stopp – kui pead õmblema pikki pisteridu siis võid masina õmblema panna üldse ilma jalgpedaalita, vajutad nuppu, masin alustab õmblemist, vajutad uuesti – masin jääb seisma. Soovitav on õmbluskiirust algul väiksemaks reguleerida, kui start/stopp nupuga õmblemist katsetad

  • alla lastav söötehammastik. Suur pluss, seda võimalust näiteks odavmasinatel pole – milleks seda vaja on? Tavaliselt vilumuse kasvades tekib soov ka uusi asju proovida, kui masinal saab söötehammastikku alla lasta, siis saab sellega teha ka teppimist, vabakäe tikkimist, nööpe ette õmmelda – toredaid tehnikaid, mida proovida

  • masinat saab palju täiendada! Saadaval on väga palju erinevaid lisatarvikuid! Näiteks tööpinna laienduslaud, kui käsil on suuremad tekid, mantlid vms. Suur valik erinevaid pressjalgu eri tehnikateks - krookimiseks, kantimiseks, kaunistuspisteteks, nöörvoltideks, aplikatsioonideks jne. jne. Spetsiaalne pressjalg/tarvik teeb töö palju lihtsamaks (näiteks samal ajal kroogid satsi ja õmbled selle ka teise kanga külge)

  • Selline masin tuleb väga hästi komplekteerituna. Ostes on kindel, et kõik esmavajalik on masinaga kohe kaasas. Väga praktiline, et kaasas on tugev, plastist hoiukohver. Pakis on muidugi ka varunõelad, poolid, esmavajalikud pressjalad (luku, nööpaugu, äärestuse...). Kasutusjuhend on olemas ja see on asjalik, seletab, õpetab ja annab vajalikku infot.

Ehk siis – soetades sellise korralikuma masina alustuseks vajad sa juurde vaid niiti ja kangast ning hakka lihtsalt tööga pihta! Ps. siit lehelt soetades võid märkuseks jätta meile soovi, et palun niidistage masin ära - siis tuleb õmblusmasin juba niidistatuna. 

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Mis "imeloom" see IDT veel on? 

Järgmine

Kas suurepärane reklaamtekst saab olla tõsi?

Jaga seda artiklit