Hüppeniitide lõikamine masintikkimisel

Kui tikkimismasinal on võimekus lõigata nn. hüppeniite, kas panna ta seda tegema või mitte?
Enamikul tänapäevastel tikkimismasinatel on olemas võimekus lõigata ära niidid, mis on nn. hüppepiste niidid, kui masin liigutab tikkimisel raami edasi, et uuest kohast uuesti sama värviga tikkima hakata. Kas jätta see funktsioon tööle või deaktiveerida? 
Oleneb sinu tööst ja tikandist.
Kui näiteks tikkida nimesid, või tekste ja tähed asuvad üksteisele lähedal, siis pigem soovitan hüppeniidi lõikuse kindlasti deaktiveerida - kui masin lõikaks iga tähe järelt niidid läbi jääb töö tagumine külg väga niidijuppide rohke ja inetu. Samuti oleneb see materjalist ja eseme kasutusest - näiteks sunalina, käterätt, mis saab palju pesu ja pidevat kasutust, seal on parem, kui lühikesed tikkimise hüppeniidid on lõikamata - on tikand kindlamini hargnemise vastu kaitstud (kuigi sõlmpiste tehakse masina poolt, on niitide liiga lähedalt ära lõikamisega ikka väike oht hargnemiseks).
Kuna siis kasutada seda mugavusvõimalust, et masin lõikab ise hüppeniidid ära?
Kui sa oled kombineerinud tikandi osad, või mitu tikandit suurde raami, näiteks ühes raami otsas on tikkida vaja motiiv ja siis teises raami osas ca 30cm kaugemal servas selle sama värviga uuesti motiiv - sellisel juhul on küll väga mõistlik lasta masinal see niidi üleminek ära lõigata, kulub vähem niiti ja ei jää pikki risti-rästi niite töö peale ega taha. 
Enamasti saab seda ka seadistada, kui pikk on masina jaoks hüppepiste, mille puhul ta niidi ära lõikab. Mõnel mudelil (ka üsna levinud bränd) kahjuks on valik väga piiratud nt. 3mm kuni 3cm - põhimõtteliselt siis pigem ei tasugi seda funktsiooni üldse tööle panna, sest kui masin iga 3mm edasiliikumise peale niidid lõikab, on töö all ikka väga inetud "pusad" see näeb pahupoolelt välja nagu narmasvaip :)
Kaalumist tasubki alles mõnest cm pikemate niitide lõikus.
Nagu siia lisatud pildi peal näha, on lühike üleminek niidiga (alla 1cm) pigem mõistlik lõikamata jätta - töö saab puhtam, ilusam ja ka kauakestvam, turvalisem hargnemise mõttes.
Üks nipp veel tikkimiseks, kui masin on seadistatud hüppeniite mitte lõikama - kui tuleb värvipeatus, masin jääb seisma, siis tasub selle ajal kõik eelmise värvi hüppeniidid töö pealt ära lõigata, on lihtsam, kui pärast teise värvi alt kätte saada. Töö all aga las jäävad - hiljem, kui tikkimine on valmis, on neid palju vähem näha, paljuski üle tikitud ja kui mõnd mikemat niiti näha on saab selle eemaldada. NB! pahupoole pealt lõika varuga, mitte kanga lähedalt, vaid jäta 1-2cm "saba". Raami pealt niitide lõikamiseks on parimad kõvera otsaga tikkimiskäärid ja loomulikult on parimatel masinatel selleks ka mugavusfunktsioon - raami asendi muutmine - lased masinal raami ette asendisse sõidutada ja saad kõik niidid lihtsa vaevaga lõigatud (taaskord peab ära mainima, et mitte kõikidel masinatel pole raami mugavusfunktsioone).
Kui vaatad siit meie kodulehelt masinaid, siis kõik Designer´i mudelid on loomulikult sellised, mille sätteid saab ise muuta - sina otsustad, kas masin lõigub niite või mitte ja kui ta seda teeb, siis kui pikalt.
Värvide vahetusel loomulikult lõikab masin niidiotsad ära nagunii, see on teine teema.
Pildil vasakul mitte lõigatud hüppeniidid ja paremal automaatselt lõigatud hüppeniidid (liiga lühike seadistus, tikand ei jää ilus)

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Kust soetada õmblustehnikat?

Järgmine

Kas tikkimismasinal peaks olema traageldus?

Jaga seda artiklit