Õmblusmasina nõeltest.

Üks nõel puha, mis seal vahet olla saab? Mu masin lihtsalt ei õmble ilusti - jah, nõel on täiesti terve, ostmisest saadik kasutan, seesama originaal! Tuleb ehk tuttav ette?

Õmblusmasinale (overlokile, tikkimismasinale) on nõelte valik väga lai. Miks peaks nõela üldse vahetama, kui see on täitsa terve?

Sest nõel nüristub ja nüri nõelaga ei tule enam õmbluspiste ilus. Seega ehkki enamik nõelte tootjaid ütleb, et nõela kasutusiga on ca 8-15 töötundi, siis reaalses elus võib lähtuda tundide arvestuse asemel pigem sellest, et kui masin ei tee enam korralikku pistet – siis vaheta esimese asjana nõel välja!  

Miks neid nii palju on? Eks ikka seetõttu, et tänapäeval on kangaid nii palju erinevaid!  

*Esimene ja kõige levinum nõela tüüp on „universal“ - nagu nimi ütleb, universaalne. Kergelt ümara otsaga. Võib õmmelda kõike, valida on laias mõõduvahemikus – kõige penemad nr.60 ja kõige jämedamad 120. Peenema niidiga õmmeldes vali ka peenem nõel ja jämedamale niidile/kangale ka jämedam nõel. Kui aga sinu proovilapil pole piste päris see, mis ta peaks, või õmbled trikotaaźi, kudumeid, tikid – siis on vaja vaadata spetsiaalsete nõelte poole.  

*Üks levinuim spetsiaalnõel ongi „strech“ ehk trikotaaźinõel, enamasti tähistatud kollase või oranźi värvitooniga (ka lilla). Neil nõeltel on spetsiaalne soon vältimaks pistete vahele jätmist ja ümaram ots. Sobib õmmelda igasuguseid trikotaaźe, dressikangaid, ka fliise ja ujumisrõivaid, kudumeid ja sünteetilisi kiude. Tavaliselt mõõtudes 75 ja 90.  

*Teine tuntum spetsiaalne nõel on „denim“ ehk teksanõel – tavaliselt tähistatud sinise värviga. Mõeldud siis just igasuguste teksakangaste õmblemiseks. Neil on nõela ots terav, et läbistada tihedat teksakangast. See nõel sobib lisaks teksale ka kanvaa tüüpi kangale ja mikrofiibritele.  

*“Quilting“ ehk teppimisnõelad – need on eriti head lapitöödeks, neil on spetsiaalne koonuseline kergelt ümar ots suutmaks läbistada mitmeid kangakihte 

*“Embroidery“ nõelad ehk tikkimisnõelad. Nagu nimi ütleb parimad masintikandiks. (Enamasti punase tooniga tähistatud). Neil on spetsiaalne soon ja tavalisest suurem nõelasilma ava, kergelt ümar ots, et niit ei läheks „karvaseks“, et erinevat sorti tikkimisniitidega saaks kvaliteetse tulemuse. Saada on 75, 80 ja 90 suurused.  

*“Topstich“ ehk teppimisnõelad – nendega on mugavam teha teppimist, eriti kui niit on dekoratiivsem ja jämedam. Neil nõeltel on eriti suur nõelasilma ava. Saadaval ongi suurema numbriga ehk jämedamad nõelad 80, 90, 100  

*“Microtex“ nõelad – need on saadaval just peenemates mõõtudes 60, 70 ja neil on väga terav ots, mõeldud hästi tihedatele ja enamasti õhukestele kangastele. Mikrofiiberkangad, organzad – tihedad puuvillad. Tööks peenema niidiga. (Tihti lilla tooniga tähistatud) 

*“Leather“ ehk nahanõel – mõeldud on see just naha õmblemiseks. Sellel on spetsiaalne peitli kujuline ots, läbistamaks hästi nahka.  

Olemas on ka väga spetsiifilisi teatud tehnika jaoks vajalikke nõelu, näiteks masintikandi puhul võid leida tikkimisfaile, milles on „cutwork“ ehk lõikamise nõel vajalik – need on sellised, mis augustavad kanga tikandis ettenähtud kohas. 

Veel on olemas viltimisnõelu, üldse ilma silmata, vanutuseks mõeldud nagadega nõel - nende kasutamiseks on ka spetsiaalne pooli asemele käiv "pesa" 

*Kaksiknõelad - need on sellised, mille ühel kinnitusel on kaks eraldi nõela – topeltniidiga õmbluseks, huvitavate dekoratiivpistete tegemiseks, mõnes tikandis samuti kasutusel. Kaksiknõelu on nagu tavalisigi erineva jämedusega, kuid väga tähtis on vaadata nõela laiust (kui suur on kahe nõela vahe) – saadaval 1,6mm kuni 4mm – kuid iga masinaga ei ole võimalik kõige laiemaid kasutada (eriti tuleb jälgida piste laiuse seadistust, kui valid mõne dekoratiivpiste). Parematel masinatel on muidugi olemas kaksiknõelaga õmblemiseks nn. turvafunktsioon, et masin laseb sättida vaid seaded, mis on sobivad, et nõel vastu nõelaplaati ei murduks. Kui seda funktsiooni pole, tuleks enne õmblema asumist veenduda käsiratast keerates, et nõel vastu nõelaplaati ei läheks. Valida tuleks otseõmbluse puhul õmblus, millel on nõela asend keskel! Seda kui laia kaksiknõela või kas üldse kaksiknõela kasutada saad näed oma masina kasutusjuhendist. 

*“Wing“ ehk tiibnõel – see on mõeldud põnevate dekoratiivõmbluste tegemiseks. Nõelal on kahel pool metallist nn. tiivad/laiendused, mis teevad õmmeldes kangale auke. Tulemus jääb naturaalsetel kangastel (linane, puuvill) nagu käsitsi pilutuspiste. Enamikel parematel õmblusmasinatel on ka spetsiaalselt tiibnõelale eriti sobivad pisted, millega õmmeldes saab tulemus väga dekoratiivne.  

*Overlokile vali spetsiaalsed overloki nõelad. Saad ilusa piste nii ääristusel kui katteõmblusel, enamasti on vahe märgata juts katteõmblusel. 

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Miks võiks vaadata just HusqvarnaVIKING kaubamärgi poole, kui plaanid soetada väga head õmblusmasinat?

Järgmine

Mis "imeloom" see IDT veel on? 

Jaga seda artiklit